Излезе от печат изследването на Грета Стоянова „Топоси и прототипи в старобългарската оригинална агиография“. Книгата представя различен подход при анализирането на Пространното житие за Константин-Кирил Философ, Пространното житие за Методий и Безименното житие за Йоан Рилски, включващ диференциране и проучване на топосите, прототипите и протообразите в трите текста. Посочват се…
Изданието е шести пореден том на поредицата In honorem на Факултета по хуманитарни науки при Шуменския университет.
На 12 юни 2020 г. в Цар-Симеоновата градина – Алеята на фонтана „Деметра“, гр. Пловдив беше открита изложбата „Градът на Балканите: пространства, образи, памет в пощенски картички“.
Вторник, 02 Юни 2020 12:16

Между греха и наказанието

Излезе от печат монография на д-р Жана Пенчева „Между греха и наказанието. Дидактични теми от българската християнска монументална живопис“.
Няколко дни след 24 май излезе от печат „Старобългарската глаголица като графична система“ – още едно уникално издание, осъществено с подкрепата на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“.
Понеделник, 25 Май 2020 10:41

Слово в Неделята на всички светии

В навечерието на 24 май излезе от печат Словото на св. патриарх Филотей в Неделята на всички светии.
Вторник, 28 Април 2020 11:14

Пътища на балканските зографи

В дните на извънредно положение и социална изолация излезе от печат книгата „Пътища на балканските зографи/Roads of Balkan Icon-Painters“.
Кирило-Методиевският научен център (КМНЦ на БАН) се включи в инициативите за подпомагане на българското образование със серия от видеолекции, посветени на изучавани в средното училище теми от областта на медиевистиката и славистиката.
Страница 1 от 4