Валидиране на знания и умения в областта на културното наследство
Изследването „Непознатото наследство: валидиране на знания и умения за опазване и социализиране на културни ценности“ анализира и търси практическо решение на проблемите, свързани с професионалното развитие в областта на културното наследство.
Загубата на професионален капацитет в институциите на паметта, причинена от липсата на достатъчно и подходящо подготвени и мотивирани специалисти, както и на възможности за адекватно на търсенето професионално развитие, е придобила критични размери. Тя се случва на фона на повишен обществен интерес към културното наследство и изисквания за качество на дейностите по неговото опазване и социализиране; задълбочаващо се несъответствие между резултатите от формалното образование и потребностите на професиите и длъжностите в областта на културното наследство; нарастващ проблем с осигуряването на квалифицирани специалисти за институциите на паметта, които опазват и социализират различните видове културно наследство; поява на нови професии, вследствие от тясната специализация в културното наследство, за които е необходима регламентация.
Изследването очертава пресечните точки между дефицитите и потребностите на професионалното развитие в областта на културното наследство и практиката и ползите от валидирането на знания, умения и компетентности, придобити самостоятелно и неформално в хода на професионалната практика. Направените изводи са приложими към културното наследство в неговото разнообразие от видове. Изведени са препоръки, насочени към установяването на устойчива система за професионално развитие, обвързана с реалните потребности, подкрепена от адекватна правно-нормативна рамка и целяща да допринесе за опазването на културното наследство по най-добрия начин в услуга на обществото.