На 29 август 2019 г., в изпълнение на проект от Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, екип с ръководител чл-кор. Мила Сантова, изпълняващ работен пакет № 2.6 проведе кръгла маса на тема „Политиката на държавата спрямо КИН“.
Изнесените докладите и свързаните с тях презентации показаха нагледно обединените усилия на изследователите в проучването и анализа на прилаганата у нас политика по опазването, представянето и използването на материално и нематериално културно наследство. Бяха споделяни и обсъдени проведените от екипа научни анализи върху различни практики и механизми за опазване на културното наследство като:
- Културни форуми и фестивали на сценичните изкуства в България: държавните културни политики и подкрепа;
- Културно-историческото наследство в чужбина: комплектуване, популяризиране, управление;
- Политики и практики по опазване на културното наследство сред гръцката политемигрантска общност в България (1956 – 1983 г.);
- Фолклорният интерактивен център като съвременна политика за опазване на културното наследство (по примера на с. Чавдар, Софийска област); Песните на с. Чавдар – част от живото наследство на България;
- Читалището: трансмисия, единение, институция; Читалищата и опазването на нематериалното културно наследство (Из живота на групите за фолклор в Бистрица и Алино).
Бяха откроени водещи тематични и проблемни полета, свързани с държавната политика спрямо културноисторическото наследство на различни нива (локално – регионално – държавно – глобално), актуални в исторически и съвременен контекст.