На 20 ноември 2019 г. в зала „Марин Дринов“ на Българската академия на науките беше открита Осмата международна научна конференция по средновековна история на Евразийската степ Nomads and their Neighbors in the Middle Ages. Конференцията е част от националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ и се организира от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Института по исторически изследвания на Българската академия на науките.
По време на откриването чл. кор. проф. Васил Николов, заместник-председател на Българската академия на науките и неин представител в Националната научна програма поздрави участниците в конференцията и постави акцент на важността на обсъжданите от над 60-те участника от 17 страни теми като допълни, че конференцията се вписва напълно в завещаните от основателите на съвременната българска медиевистика традиции, които поставят черноморските степи в основата на българската държавност.
От своя страна чл. кор. проф. Иван Илчев, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в периода 2007-2015 г. напомни, че конференцията се осъществява в двете институции на духовността в България – Българската академия на науките и Софийския университет. Темата на конференцията би била чиста наука, но не и в България, където въпросът за ролята на номадите се политизира до степен да се спори кой всъщност е създател на държавата – славяните или българите дошли от Северното Черноморие. Той използва случая и да поздрави участниците от името на ректора на СУ проф. Анастас Герджиков, който е домакин на международната проява.
След откриването конференцията продължава с уводна лекция на проф. Лоренцо Публичи от Santa Reparata International School of Art (SRISA), Флоренция на тема Да преживееш различното: Италианските търговци и местното население във Венецианско Азовско море през 14 век. Промени и континуитет. Проф. Публичи е специалист по контактите на италианските морски републики с доминираните от монголите общества в Северното Черноморие в късното средновековие.
След началото на конференцията и нейния първи панел в Новата конферентна зала в СУ е предвидена и лекцията на проф. Ищван Зимони от Сегедския университет на тема Ролята на Волжка България в историята на Югоизточна Европа. Научните интереси на проф. Зимони са в областта на средновековната степна история и особено на Волжка България, което прави темата на лекцията му особено актуална за нашата публика. Наред с това на проф. Зимони принадлежи инициативата за провеждането на конференциите от серията Medieval Nomads и той е организирал предишните нейни издания.