Богатството на балканските църковни стенописи от поствизантийския период събрано в двуезична монография
Пътища на балканските зографи, Roads of Balkan Icon-Painters

В новото си издание „Пътища на балканските зографи \ Roads of Balkan Icon-Painters“ Институтът за изследване на изкуствата на БАН ще покаже богатството на балканските църковни стенописи от поствизантийския период. Представянето ще се състои на 13 октомври от 17.00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН. В книгата са описани и проучени 29 църкви и техните стенописи от България, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Албания.

Включените в него стенописни ансамбли са избрани целенасочено. Те формират няколко групи, всяка от които очертава определено направление в динамичното взаимодействие на изкуството по нашите земи с основните художествени центрове на Балканите в периода от последната четвърт на XV до началото на XVII в. Акцентът в текстовете е поставен върху връзките на стенописите с други балкански паметници, показани чрез примери и паралели, които, от своя страна, позволяват да се проследи движението на художествените влияния по някои от пътищата на зографските екипи.

Сборникът излезе от печат през месец април в дните на извънредно положение и социална изолация. Той се реализира в рамките на Национална научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ на Министерството на образованието и науката от екип от Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките с ръководител проф. д-р Бисерка Пенкова. Членове на авторския колектив са доц. д-р Маргарита Куюмджиева, доц. д-р Иван Ванев, гл. ас. д-р Цвета Кунева, гл. ас. д-р Майя Захариева, гл. ас. д-р Мария Колушева и гл. ас. д-р Цветан Василев от СУ „Климент Охридски”. За осъществяването на научните задачи на авторите от съществено значение е и ролята на чуждестранните консултанти.

Това двуезично издание си поставя за цел да допринесе за популяризирането на тези паметници не само в България, но и в чужбина. По този начин то ще привлече вниманието към тяхното проучване и опазване, което също така би допринесло за укрепването на интеграционните процеси в научното и културното пространство на Балканите.

С част от книгата можете да се запознаете ТУК.