Учени от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей и Института за изследване на изкуствата на БАН посетиха фолклорния център в село Чавдар.
На 14 август 2019 г., в изпълнение на проект от Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, екип от изследователи посети първия по рода си в страната фолклорен интерактивен център в с. Чавдар, Софийска област. По изграждането на Центъра са работили учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей и Института за изследване на изкуствата на Българската академия на науките, с подкрепата на община Чавдар - https://folklorecenter.bg.
Посещението на експертите е част от работата им по проучване на държавната политика по опазването, представянето и използването на материално и нематериално културноисторическо наследство. По време на експедицията учените се запознаха със съдържанието на интерактивната експозиция на фолклорния център, съставена от фото, документални и текстови пана, анимации, видео и звукови представяния на местната културна традиция, занимателни игри за деца и възрастни. Богатата експозиция е създадена от интердисциплинарен колектив с подкрепата на общинското ръководство. Участниците в експедицията наблюдаваха и коментираха конкретната реализация на локални културни политики за опазване на културното наследство.
Експертите проведоха оживена дискусия с кмета на селото и представители на общинската власт, в която се включиха и представители на местната общност. В диалога се открои идеята за необходимостта от предприемане на съвместни стъпки за опазване на локалното културно наследство. Фолклорният интерактивен център в с. Чавдар е един много добър пример в това отношение, тъй като отразява както усилията на общинското ръководство, така и работата на цялата общност в селото за опазване на културното ѝ наследство.
Центърът функционира в пряка връзка с Народно читалище „Надежда 1900“ - с. Чавдар, което представи кратка програма с образци от местното живо фолклорно наследство.