Международна конференция посветена на монашеството в българските земи през последните 1100 години, събра епиграфи, археолози и историци от няколко страни.
В периода 15-17 октомври 2021 г. в Опака се проведе международната научна конференция на тема „Светият отец Антони от Крепчанския манастир: 1 100 години монашество в българските земи“. Научният форум събра водещи историци, филолози и археолози от България, Гърция и Русия.
Бяха представени 25 доклада, свързани с историята на монашеството по нашите земи. Годишнината от кончината на отец Антони – основател на Крепчанския средновековен скален манастир беше основният повод за организирането на форума, който се проведе за първи път в община Опака, Търговищка област.
„Една изключително важна личност, за която знаем много малко“, каза във встъпителните си думи при откриването на конференция професор Казимир Попконстантинов (ВТУ), който заедно с проф. Анна-Мария Тотоманова (СУ) е съ-председател на организационния комитет на конференцията, подчерта, че отец Антони е „една изключително важна личност, за която знаем много малко“ и то от надгробния надпис в с. Крепча, открит преди 130 години от родоначалника на българската археология Карел Шкорпил. Датата на провеждането на конференцията съвпада с датата, на която се е представил светият отец.
Приветствие към участниците от името на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ отправи доц. Ангел Николов от Софийския университет. Той изрази задоволството си, че в тази трудна година сме в състояние да проведем форум, посветен на тази важна годишнина и изрази благодарност към домакините. След него участниците в конференцията бяха приветствани с добре дошли и от кмета на общината-домакин г-н Мехидин Кадиров. Очаква се информацията, изнесена в научните доклади и съобщения на специалистите, да допринесе за популяризирането на културноисторическото наследство в региона.
Програмата на тридневния форум включваше и посещение на скалната обител край село Крепча – един от най-значимите средновековни паметници в Търговищка област.