Сборникът „Съвременни теренни изследвания на културноисторическото наследство“ е резултат от дейността на учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките. Те са обединени в работна група „Теренни изследвания“ в рамките на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“.
В общия фокус на тематичното разнообразие на сборника са теренните изследвания. Работата на терен има различни времеви и пространствени измерения и включва разнообразни методи и техники като дълбочинно интервю, наблюдение, аудио и видеодокументиране и др. Тя е съпроводена с изучаване на архивни документи, закони, медийни и интернет публикации, както и с вече направени научни изследвания. По този начин се задълбочава и разширява научното познание по съответните проблеми. При всички представени изследвания, теренната работа обхваща продължителен период от време, а резултатите от нея са основа за проследяване на процеси, сравнение и развитие на теоретични концепции.
Съставители на сборника са Йелис Еролова, Петьо Кръстев и Юлия Попчева, а автори освен тях са още Вихра Баева, Еля Цанева, Ивайло Първанов, Анна Щърбанова, Галин Георгиев, Магдалена Славкова, Галина Луканова, Ваня Иванова, Николай Михайлов и София Бисеринска.
Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката на Република България по Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, одобрена с Решение на Министерски Съвет № 577 от 17 август 2018 г. Целият екип на работен пакет „Теренни изследвания“ благодари за възможността да представи и публикува резултатите от научните си търсения в рамките на програмата.