Тринадесет академични институции от единайсет държави работят по създаването на постоянна европейска научноизследователска инфраструктура за религиозни изследвания, наречена RESILIENCE.
На 10 септември 2020 г. партньорите в RESILIENCE подадоха предложение за научноизследователска инфраструктура, която да бъде включена в Пътната карта на ESFRI 2021. Включването на RESILIENCE в Пътната карта ще осигури на партньорите институционална рамка, в която може да започне подготвителната фаза на изграждане на инфраструктурата.
Предвид засиления интерес към религиозните изследвания и все по-важната им роля RESILIENCE има за цел да подобри достъпа до знания, свързани с религията. В същото време са необходими инструменти и подкрепа, за да се предоставят, интерпретират и обработят тези знания. RESILIENCE ще отговори на тази нужда, като създаде постоянна европейска инфраструктура за религиозни изследвания.
Историята на RESILIENCE надгражда традициите на участващите институции и започва още през 2014 г. От септември 2019 г. партньорите се стремят да постигнат онази готовност, която се изисква за включването й в Пътната карта на ESFRI 2021. Изработен е дизайн за бъдещата инфраструктура и са определени ясно предлаганите услугите, подкрепени с устойчив бюджет и стабилен модел на управление, което означава, че научноизследователската инфраструктура вече е готова за стартиране.
Включването на RESILIENCE в Пътната карта ще осигури на партньорите институционална рамка за започването на подготвителната фаза на изграждане на инфраструктурата.
Относно научноизследователската инфраструктура
Инфраструктурата е проектирана така, че да предоставя както физически, така и дигитален достъп до знания за религията и е ориентирана изключително към нуждите на потребителите: RESILIENCE подкрепя бъдещите си потребители при намирането, използването и споделянето на тези знания. Макар че учените ще са най-честите ползватели на научноизследователската инфраструктура, тя би могла да е в помощ и на всички, занимаващи се с религиозни проблеми – библиотекари, политици и представители на религиозни общности.
RESILIENCE допълнително ще позволи на изследователите да се интегрират в развитата научноизследователско общност и да получат признание за своите изследвания, като им помогне да получат достъп до повече ресурси, да подобрят своите дигитални умения, да участват в изследователски проекти, да популяризират своите постижения, да изградят професионална мрежа и т.н.
Постоянната научноизследователска инфраструктура има минимален жизнен цикъл от 25 години и прогнозен бюджет от около 246 милиона евро. 80% от тази сума ще бъдат покрити от самите партньори чрез in-kind вноски, главно предназначени за услуги за физически достъп до знания ресурси и услуги.
Необходимостта от изследователската инфраструктура
Проф. Анна-Мария Тотоманова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, която е и член на съвета на директорите на бъдещата европейска инфраструктура обосновава нейната необходимост по следния начин: „Научноизследователската инфраструктура RESILIENCE дава възможност на изследователите да правят по-задълбочени изследвания на текущите процеси в Европа и техните дълбоки корени в миналото“.
Допълнителна информация за проекта е достъпна на www.resilience-ri.eu.
Франческа Кадеду от Фондация за религиозни изследвания (Болоня, Италия) за канидатстването и значението на изследователската инфраструктура.