Кръгла маса „Изселническата вълна през лятото на 1989 г. 30 години по-късно“

invitation-round-table-06-11-2019
Събития
Дати
06 Ноември 2019 10:28
Място
Зала 19, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей, БАН
Прикачен файл

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките (ИЕФЕМ-БАН) ще проведе кръгла маса на тема „Изселническата вълна през лятото на 1989 г. 30 години по-късно“.

На 29 май 1989 г. Председателят на Държавния съвет на НРБ Тодор Живков прави изявление по БНТ и БНР с призив Турция да отвори границата си за желаещите да се изселят български граждани. На 3 юни турската държава отваря границата си и това довежда до мащабна миграционна вълна на юг. Само за няколко месеца около 400 000 български граждани напускат родината, а огромният поток от хора принуждава турската страна отново да затвори границата на 21 август.

Днес, 30 години по-късно, ние се връщаме към тези събития, за да дискутираме и анализираме:

• Причините (политически, икономически, социални, семейни и др.) за изселването;
  • Политическата, икономическата, етническата и социалната ситуация в България и Югоизточна Европа през този период;
  • „Голямата екскурзия“, „Голямото изселване“, „Голямото прогонване“ или в търсене на точния термин;
  • Последиците от изселническата кампания в краткосрочен и дългосрочен аспект;
  • Памет и изселване – 30 години по-късно;
  • Културна и социална адаптация на изселниците в Р Турция;
  • Българо-турските отношения в контекста на съвременните трансгранични миграционни движения.

След дискусията от 13.30 ч. ще бъде излъчен турският документален филм „Толерантност“ с автори Семих Диндар и Нихал Йозерган с английски субтитри.

Семинарът е част от изпълнение на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, финансирана от Министерство на образованието и науката на Република България.

Всички дати

• 06 Ноември 2019 10:28