В рамките на Деветата международна конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство” 26-28 септември 2019, гр. Бургас, организирана от Института по математика и информатика на Българска академия на науките, под патронажа на ЮНЕСКО и Община Бургас, и с подкрепата на Национален фонд „Научни изследвания“ ще се проведе семинар „Сериозни игри и техни образователни приложения“.
Семинарът ще представи резултати, постигнати през първия етап на Националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“, финансирана от МОН. Участието в семинара е със свободен достъп, а присъстващите ще научат какви научни изследвания е провел екипа, за да предложи модели за е-учене на национална история и култура чрез интерактивни познавателни онлайн игри. Отделено е внимание на ролята на сериозните игри за привличане на интереса на младите хора към националното културно-историческо наследство, моделиране на услуги за достъп за хора със зрителни ограничения, осигуряване на отворен достъп до цифровизирано национално културно и научно наследство и следването на устойчиви политики за продължаващо му цифрово съхранение и опазване. По време на семинара участниците ще научат кои са най-новите разработки и постижения на учените от БАН в научната област „Културно-историческо наследство и национална идентичност“ за дигитализация и опазване на българското културно-историческо наследство чрез използване на трансдисциплинни подходи. Ще бъде представено и решение за интелигентно обработване на данни във виртуален музей, което осигурява подобрен достъп до ценни образци от древната история и цивилизация.
В семинара ще вземат участие и ще изнесат доклади докторанти, млади учени, пост-докторанти и опитни изследователи от Института по математика и информатика – БАН и Института за изследване на изкуствата – БАН: проф. д-р Йоана Спасова, проф. д-р Радослав Павлов, доц. д-р Десислава Панева-Маринова, доц. д-р Детелин Лучев, д-р Максим Гойнов (пост-докторант), д-р Николай Ноев (пост-докторант), докторант Йордан Стойков, докторант Орлин Кузов, младия учен Негослав Събев и др.
Конференцията и съпътстващите я събития ще бъдат анонсирани на 26.09.2019 г. от 10:00 часа в Археологическия музей – Бургас на прес-конференция пред национални и регионални медии. Организаторите на събитието: Институтът по математика и информатика на Българската академия на науките, Регионален академичен център на БАН в Бургас, Регионален исторически музей – Бургас и Бургаски свободен университет канят всички желаещи да посетят форума на 26 от 11:30 ч. в Експо център „Флора“, гр. Бургас.
Повече информация за конференцията е достъпна на адрес: http://dipp2019.math.bas.bg.
Международната конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“ се превръща в традиционна среща на учени, работещи в страната и в чужбина, с техни колеги от престижни научни центрове в света, за представяне на последните научни постижения в областта на ИКТ за културно и научно наследство и за набелязване на насоки за бъдещи изследвания. В предишните 8 издания на DiPP участваха повече от 350 учени от 20 държави (България, Германия, Гърция, Израел, Италия, Китай, Латвия, Португалия, Румъния, Русия, САЩ, Сърбия, Унгария, Украйна, Франция, Холандия, Чехия, Швейцария и др.), които представиха научни и проектни доклади, публикувани в сборник на конференцията (с отворен достъп на: http://dipp.math.bas.bg).
Представените на форума научни изследвания и резултати се публикуват в реферираното и индексирано в Web of Science и Scopus издание-сборник на английски език, което се отпечатва преди началото на конференцията.